Zubní diagnostika 21. století

Při ošetřování chrupu je někdy nezbytné provést 3D rentgenový snímek, na němž by byly zobrazeny obě čelisti. Na takovém snímku vidí lékař detailně všechny zuby, včetně anatomických struktur. Může si model virtuálně prohlížet a přesně změřit potřebné parametry. K tomu je však potřebný přístroj CBCT – Cone Beam Computed Tomography 2kdent. Jedná se o lékařskou zobrazovací techniku na principu kuželového paprsku počítačové tomografie. Technologie kuželového paprsku byla poprvé uvedena na evropský trh v roce 1996 společností QR s.r.l. (NewTom 9000) a na americký trh v roce 2001. Při 3D ztvárnění pomocí CBCT se získá nezkreslený pohled na chrup, orientaci zubních kořenů i na různé anomálie, což konvenční 2D radiografie nedokáže.

x-ray-of-the-jaw-2416944_960_720

A tento přístroj máme nyní v naší ordinaci, abychom klientům mohli dopřát potřebný komfort. Teď už nemusí na CBCT vyšetření docházet na jiná pracoviště, protože jsme schopni provést snímek u nás a na základě zjištěných výsledků ihned rozhodnout o následném postupu při ošetřování chrupu. 3D snímky se pořizují zejména před extrakcí zubů, v oblasti ústní chirurgie, před implantací (skenování dutiny ústní kuželovým paprskem přináší užitečné informace pro hodnocení a plánování chirurgicky zaváděných implantátů), v ortodoncii a endodoncii. 3D snímky produkované CBCT se stávají nezbytným pomocníkem při diagnostice a plánování léčby.

smile-665433_960_720

Při zobrazování dutiny ústní se skener CBCT otáčí okolo hlavy pacienta, přičemž lze získat až 600 různých snímků. Skenovací software shromažďuje data, která jsou dalším specializovaným softwarem vizualizována jako trojrozměrná. Sběr dat trvá 5 – 20 sekund, doba potřebná pro rekonstrukci obrazu je asi 60 sekund.

Celková dávka záření je při vyšetření 3D skenerem CBCT mnohonásobně nižší než při běžném CT vyšetření.

Nyní už nemusíte na žádná vyšetření jinam, vše provedeme v naší ordinaci.

Doporučené články