K čemu všemu můžeme používat šípky?


Proč jsou šípky oblíbené, zejména v přírodním lékařství a jako doplněk pro naše zdraví? Je to z toho důvodu, že se v nich nachází velké množství vitamínu C. A to dokonce více, než v pomerančích nebo jiných citrusech. Tím pomáhají našemu imunitnímu systému, napomáhají k rychlejšímu uzdravení u onemocnění typu chřipka a hojí podrážděnou pokožku. Jsou také plné antioxidantů. Kromě toho je zajímavý i jejich vzhled. Maličké, červené plody šípků mohou být vítaným zpestřením pro výzdobu vaší podzimní domácnosti. Co všechno můžeme tedy z šípků vyrábět? Pojďme se na to podívat.

šípky

Šípkový čaj

Šípkový čaj je skvělý způsob, jak do sebe dostat spoustu vitamínu C a antioxidantů. Šípky je nutné před vytvářením čaje usušit a poté z nich čaj připravit. Výsledný čaj má narůžovělou barvu a sladkou chuť. Můžete k němu přidat i jiné ovoce nebo bylinky, pro více vitamínů a chuti. Nebo si můžete zakoupit již hotový čaj, třeba šípkový čaj Darka shop.

Šípková marmeláda

Že vám to zní podivně? Šípková marmeláda je ale naprosto skvělá a vhodná jak na pečivo, tak i jako přísada do pečení! Džem bude plný vitamínů a antioxidantů, a jeho sladkou chuť si jistě zamilujete. Jen na něj budete muset nasbírat poměrně hodně šípkových plodů.

šípky

Šípkový sirup

Z šípku lze vyrobit i vynikající sirup. Díky přirozené sladkosti není nutné ani přidávat příliš mnoho cukru, a o to je tento sirup lepší. Ze sirupu si potom budete moci připravovat osvěžující nápoj, nebo ho používat k přelívání zmrzliny či jiných dezertů. Na výrobu budete potřebovat jen vodu, šípky a cukr.

Šípkový olej

Šípkový olej bude ideální na vaši kůži. Je velmi výživný a vhodný tedy pro suchou pokožku, aby jí dodal hydrataci. Je skvělý i na jizvy, například po akné. Rovněž je vhodný na podrážděnou pokožku. K výrobě oleje budete potřebovat jen usušené šípky a nosný olej, což může být třeba slunečnicový nebo kokosový.

Doporučené články