Chystáte se na rekonstrukci? Tohle byste měli vědět.

Rekonstrukce starého domu je obtížná činnost, která vám zabere čas, peníze, a mnohdy i nervy. Pokud si však nemůžete nechat postavit dům nový, nebo jste třeba starý zdědili, nevidíte jinou možnost. Co ale musíte vědět, než se do toho pustíte?

Stavební povolení

Než se pustíte do obsáhlé rekonstrukce, musíte si vyřídit stavební povolení. K tomu budete potřebovat návrh architekta, jehož práci samozřejmě musíte zaplatit. Nemůžete jen tak začít bourat střechu, nebo přistavovat stěny bez tohoto papíru.

stavební jeřáby

Jak to máte se současným bydlením?

Koupili jste si starý dům, a chystáte se jej opravovat postupně z výplat, zatímco v něm budete bydlet? Ujistěte se, že je dům obyvatelný, a že bude i v době, kdy budete opravovat. Pokud budou opravy obsáhlejší, jako třeba nová střecha, výměna potrubí, nebo bourání stropů, dům nebude vhodným místem k bydlení, a proto si musíte pro tuto dobu zařídit jiné, náhradní ubytování. 

Jak dlouho to bude trvat?

Pokud necháváte rekonstrukci v rukou firmy, dají vám předběžný odhad toho, jak dlouho to bude trvat. Ani na ten se však nelze spoléhat, protože práce se může prodloužit z mnoha důvodů. Počítejte tedy vždy s delší dobou.

starý dům

Odpad

Zatímco při stavbě nového domu především materiál přivážíte, při rekonstrukci budete zprvu odvážet, a to hodně. Můžete si na to zařídit kontejnery, které odvezou veškerý starý materiál a odpad za vás, ale není to nic levného. Proto je mnohdy výhodnější zkrátka koupit volnou parcelu, a dům postavit od základů. Pokud však tuto možnost nemáte, připravte se, že odpadu bude hromada. Tedy hromady.

Finance

Jistě jste si předem nechali udělat výpočet, na kolik rekonstrukce vyjde. No tak ještě něco přidejte. Při práci se mohou objevit problémy, které vás finančně zatíží, a spousta věci také vychází dráž, než jste zprvu počítali. Pokud hodláte investovat do zateplení a kvality, můžete si zkusit požádat o zelenou úsporám, což je výhodná dotace, kterou vám vyřídí váš architekt. Samozřejmě pak musíte dodržet jistá kritéria, která bude chodit kontrolovat stavební dozorce.

Doporučené články