Udržitelná móda

Udržitelnou módu určitě znáte. Co to ale je? Udržitelná móda je protikladem fast fashion (neboli rychlé módy), která je známá především pro svoji nízkou kvalitu, nadprodukci a velké dopady na životní prostředí. Udržitelná móda dbá na ekologickou stopu, sociální a ekonomickou udržitelnost a kvalitu oblečení.

obchod s oblečením

Podle čeho poznáme udržitelnou módu?

Udržitelná móda bývá vždy označená, aby byla poznat mezi velkým množstvím fast fashion. Poznáte ji především podle certifikátu GOTS nebo fair trade. Oba certifikáty zaručují výše uvedené požadavky. Udržitelná móda se začíná rozmáhat i u nás v republice a není problém ji u nás sehnat. Spousta lidí se ale i tak zaměřuje na levné oblečení, které se vyrábí převážně v Asii s velkým dopadem na naši planetu a také v otřesných podmínkách pro pracovníky.

Kde udržitelnou módu nakupovat?

V dnešní době už v podstatě všude. Většina sítí obchodů má kolekci udržitelné módy, jsou i značky specializované na tento typ módy. V době internetu není problém si objednat oblečení z některého z eshopů, které se na udržitelnou módu specializují. Pokud chcete být úplně dokonalí, pak si vyhledejte ve svém okolí některého z prodejců, který oblečení i šije a nechte si oblečení ušít na míru.

jehla a nitě

Jak ušetřit peníze i planetu

Pokud chcete ušetřit naši planetu, vůbec nejlépe uděláte, když nebudete kupovat oblečení žádné. To nové si koupíte až v době, kdy jej opravdu potřebujete, nebo své staré zkusíte prodat někomu dalšímu a koupit si nové. Nevyhazovat je to nejlepší co můžete udělat. Ušetřit peníze i životní prostředí také můžete s obyčejnou sadou polyesterových nití a s jehlou, jednoduše tak, že nevyhodíte oblečení se sebemenší dírkou ale zašijete si jej. Jedná se o nejlepší variantu, jak s oblečením nakládat. Zašívané oblečení nám může ještě dobře posloužit doma či na zahradě, kam se to nové úplně nehodí.

Doporučené články