Přechody hor

Láká-li vás toulání pěšky po horách, mám zde jeden tip na krásnou, několikadenní túru. Jde o přechod Beskydských hřebenů. Toho hlavního a pak, bude-li se vám chtít pokračovat, ještě hřeben Vsetínských Beskyd.

Krása tohoto přechodu tkví v tom, že jej můžete absolvovat, dá se říci na lehko. To znamená systémem od jedné horské chaty ke druhé, nebo tento styl kombinovat se spaním na divoko, anebo si můžete zahrát na opravdové drsňáky a jít bez noclehu pod pevnou střechou.

Pohoda na horách

Pokud zvolíte variantu s noclehem někde pod širákem, mějte na paměti, že se celou dobu budete pohybovat v CHKO a občas projdete nějakou rezervací. Pro spaní si rezervaci rozhodně nevybírejte a své spaní venku přizpůsobte pravidlům bivakování v CHKO.

Na túru nastupte v Mostech u Jablůnkova. Hned po startu vás čeká docela nepříjemné stoupání. Několik set metrů se budete proplétat mezi domy, pak domky a nakonec chatami. Když minete poslední, přiblížíte se konci onoho prudkého vzestupu a také si můžete oddechnout, že nejnezáživnější část přechodu máte úspěšně za sebou. Pak už budete stoupat lesem, nebo horskými loukami. Za chvilku budete u chaty Skalka, a o kousek dál na vás čeká Kamenná chata. Ideální pro přespání pro první noc. Proto je nejlépe začít s přechodem v odpoledních hodinách.

Klid lesa

Další den projdete přes Velký Polom, pak kolem malebné kapličky pod Muřínkovým vrchem. Dalším průchozím cílem je Bílý Kříž. Hřeben pokračuje kolem dalších chat až do 50km vzdálenou Soláň. Při jeho přechodu máte pocit, že jdete opuštěnou, horskou krajinou, ale přitom co pár kilometrů minete nějakou horskou chatu. Všude se dá občerstvit, všude můžete přenocovat. Hřeben od Mostů u Jablůnkova po Soláně měří něco kolem 65 km. Pokud nemáte na Soláni dost, můžete si jej prodloužit a projít se ještě kousek na Vsacký Cáb, kde je stejnojmenná chata. Ideální na zakončení dlouhého přechodu krásnými horami.

Doporučené články