Druhy vysavačů

Je několik typů, mezi kterými lze při pořizování tohoto úklidového pomocníka uvažovat. Mezi ty základní patří sáčkový a bezsáčkový vysavač, dále také speciální typ, který zajišťuje úklid zcela bez námahy – robotický. Každý druh má svoje výhody a nevýhody, pro každého jsou důležitější jiné ukazatele v závislosti na tom, co všechno má přístroj zvládnout.
černý robotický vysavač
Osvědčenou klasikou jsou sáčkové vysavače, které nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu a zároveň hygieničnosti. Prachový sáček totiž funguje jako další filtr, proto jsou přístroje tohoto typu doporučovány do domácností s alergiky. Sací výkon zajišťuje skvělý výkon jak na tvrdých podlahách, tak na kobercích s dlouhým vláknem. Tento typ vysavače patří mezi ty nejméně hlučné. Jednu nevýhodu ale přece má – prachové sáčky je potřeba po naplnění vyměňovat a je proto nutné počítat s dodatečnými provozními náklady.
ruční vysavač
Bezesporu největší výhodou bezsáčkových modelů je ta, že se nemusí dokupovat sáčky, neboť nečistoty jsou odváděny do sběrné nádoby. Tu je ale potřeba po naplnění vysypávat, což s možností úniku prachu zpět do prostoru dělá tento typ nevhodný pro alergiky. Pokud obsahují vodní filtr, je hygieničnost zvýšena a také je umožněno i mokré vysávání. Při správné údržbě vysavač navíc zajišťuje stabilní sací výkon. V porovnání se sáčkovými modely je zde nutná častější výměna filtrů a celková údržba přístroje je také náročnější.
vysávání koberce
Nejmodernějším typem jsou robotické vysavače, které zajišťují úklid podlah bez námahy. Na tomto typu se nevyplácí šetřit, protože pokrokové typy fungují s vysokou mírou samostatnosti, mají chytrý navigační systém umožňující vyhýbání překážkám, uklízejí systematicky a důkladně, reagují na změnu typu podlahy a nehrozí jejich zřícení ze schodů. Je možné je ovládat na dálku mobilním telefonem. Modely vybavené mopem navíc zajistí také vytření podlahy. Velkou nevýhodou zůstává pořizovací cena, která je mnohonásobně vyšší než u jiných typů.

Doporučené články