Změna dodavatele energie

Podle zákona si můžete svého dodavatele energie kdykoli změnit. Což je lehce pochopitelné, ale zákon netuší, co na spotřebitele vymysleli jednotliví dodavatelé energií. Co si musíte ohlídat?

 

    • stávající smlouvu

    • novou smlouvu

    • odečet

    • data ukončení odběru

 pojistky elektřiny

Ve stávající smlouvě totiž může být ukryt zádrhel, a to ne jeden. Nejčastější je ten, že je smlouva na dobu určitou a vám ještě neskončila. Samozřejmě můžete dodavatele změnit i tehdy, ale počítejte se sankcí od toho stávajícího. Její výše je různá, podle délky do konce smlouvy, nebo i výše záloh.

Další zádrhel je, pokud je smlouva vedená na jiné jméno, nepřesná adresa nebo další drobnosti. Proto nejprve starou (stávající) smlouvu řádně pročtěte.
elektrické vedení

Totéž velmi pečlivě udělejte i u smlouvy nové. Zkontrolujte naprosto všechno a nenechte se tlačit. V klidu. Spočítejte si, zda bude slibovaná úspora skutečná, nebo zda jde jen o marketingový tah. Klidně si na to ten čas udělejte, lépe ztratit dvě hodiny četbou a studováním smlouvy než pak přijít o peníze.

Před změnou a hned po ní si pečlivě zapište stav počitadla. Ještě lépe je nafotit. Nepodceňujte to. Třeba to nikdy nepoužijete, ale kdyby na vás někdo koulel falešnou hru, máte zbraň.
žárovka s nožičkami

Datum ukončení odběru musí být rovno začátku odběru od nového dodavatele. Tj. Pokud patnáctého končíte se starým dodavatelem, nový musí začít šestnáctého. Nikdy ani o den později. Protože pak byste se stali odběrateli takzvaně „načerno“ a při delší době jsou z toho nepěkné oplétačky. Šikovně to může být za jistých okolností považováno za krádež a do kriminálu již jen krůček. Nevím sice, zda takový případ nastal, ale fakt je, že na tomto základě vám může některá společnost pěkně „zatopit“.

Takže nyní víte, na co v základě dát pozor a doufejte, že se nic ošklivého nesemele. A pouliční „prodejce“ velmi slušně posílejte někam jinam.

 

Doporučené články