Současná situace ničí nejen naší psychiku. Jak nepodlehnout?


Ještě na konci minulého roku nikdo z nás netušil, co nás čeká. Letošní Vánoce rozhodně nebudou stejné a bohužel ani podobné těm předešlým. Nemůžeme si dělat, co chceme, trávíme více času doma a je nám zakazována naše přirozenost – lidský kontakt.

Kde se vzal, tu se vzal vir

Kdesi v Číně se objevil virus, který má na svědomí nemálo lidských životů. Na situaci, jaká přišla, nebyl nikdo z nás připraven. Bojíme se navštěvovat své rodiče a prarodiče, abychom je nenakazili zákeřným virem, nesmíme chodit v noci ven, nesmíme popíjet punč na vánočních trzích, do obchodu můžeme, jen pokud tam není hodně lidí. Drastická opatření mají své odůvodnění.

virus_ve_světě

Vlády všech zemí se bojí, že jejich zdravotní systém selže a nebude moct poskytnout pomoc všem lidem, kteří to budou potřebovat. Bojí se, že nastane situace jako v Itálii. Jaký dopad ale mají tato opatření na lidskou psychiku?

Aby se z dětí nestali bezohlední sobci

Děti potřebují kontakt se svými vrstevníky. Možná si to my dospělí ani neuvědomujeme, ale kolektiv je důležitou součástí lidského života. Děti mezi sebou komunikují na podobné úrovni, víc si rozumí. My dospělí se můžeme snažit sebevíc, ale některé věci nevidíme jako právě děti. Jejich svět je našemu vzdálený právě kvůli starostem běžných dní. Pro nás není důležité, aby byl plyšový medvídek u ostatních plyšáků, protože jinak by se mohl bát. My víme, že on se bát určitě nebude, ale děti ne. Jejich svět je kouzelný a milují, když ho můžou sdílet nejen s námi, ale i se svými vrstevníky. Naučí se půjčování věcí, učí se být ohleduplnými, vzájemně se učí nové dovednosti. Kvůli pandemii jsme je uzavřeli doma, abychom je i naše blízké chránili. Ovšem pokud je to alespoň trochu možné, dopřejte jim kontakt s jinými dětmi. Věřte mi, že ho potřebují stejně jako my.

Soužití s virem

Představte si, že vás někdo zavře doma s velkými lidmi, kteří vašemu světu nebudou příliš rozumět a ještě nad vámi budou mít moc. Divná představa, že? Buďte k dětem ohleduplní.

úzkostné_stavy

A pokud se sami necítíte dobře, jste podráždění, unavení a bojíte si jít nakoupit, abyste se náhodou nenakazili, nebojte. Časem se tady s tím virem naučíme žít. Zdravotníci a senioři budou proti němu očkovaní a sníží se úmrtnost. Ovšem chápu, že současná situace je pro naše duše těžká. Nebojte se navštívit odborníka, aby vám s vašimi potížemi pomohl. Zkusit můžete například regresní terapii.

Doporučené články